Wirtualny spacer

Oferta

 

VIII Święto Bigosu Polskiego

 

     

 

     A rok temu było tak...:

     18 listopada, jak co roku, w Siedlisku Folkloru „Marzanna” w Niedrzwicy Kościelnej koło Lublina odbyło się doroczne Święto Bigosu Polskiego. Już po raz ósmy zorganizowali je właściciele „Marzanny” wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Folkloru w Niedrzwicy Kościelnej. Miłośnicy bigosu nie zawiedli nas i tym razem - zjechało ponad tysiąc gości, aby pokosztować tego specjału polskiej kuchni i to w wielu różnych smakach. Było też wielu dziennikarzy z radia, telewizji i innych mediów. Rolę "wodzireja" tegorocznego Święta Bigosu objął Pan Michał Fajbusiewicz.
     Główną atrakcją imprezy był oczywiście bigos przygotowany przez restauracje i szkoły gastronomiczne, a każdy z nich o innym smaku. O tym, które z nich okazały się najsmaczniejsze, zdecydowało wieloosobowe jury złożone z dziennikarzy z całego kraju degustujące i obradujące pod kierownictwem Andrzeja Szwabe, prezesa Polskiego Radia Lublin.
    Po długiej degustacji i obradach jury doszło do wniosku, że najlepszy bigos w tym roku przygotowała retauracja Zaścianek oraz uczniowie Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego - Technikum w Kraśniku. W nagrodę otrzymali główne nagrody, czyli Złote Gary, a także cenne nagrodu rzeczowe, które z pewnością będą przydatne w dalszej pracy. Srebrne Gary otrzymali: Dwór Anna z Jakubowic Konińskich oraz Centrum Usług Szkoleniowych „Lider” Technikum w Lublinie. Laureatami Brązowych Garów zostali: restauracja „Zielony Dworek” z Kraśnika oraz uczniowie i nauczyciele zawodu ze Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego - Technikum w Lublinie.
Nagroda za najładniejsze stoisko oraz specjalna i bardzo ważna Nagroda Publiczności przypadła jednemu ze zwycięzców głównej nagrody a mianowicie nauczycielom i uczniom Centrum Usług Szkoleniowych "Lider". Nagrody wręczali laureatom: przewodniczący jury - Andrzej Szwabe, Adam Kuna – wójt gminy Niedrzwica Duża oraz właściciele „Marzanny” Marzanna i Władysław Boruchowie. 
    Oprócz degustacji bigosu - tego dnia w „Marzannie” uczestnicy Święto Bigosu Polskiego mieli okazję posłuchać występów zespołów artystycznych. Wystąpili: ukraińska kapela Nebokraj, Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz orkiestra miejscowej OSP. Wszyscy bawili się znakomicie i jak zapewniali, za rok znów przyjadą na Święto Bigosu Polskiego. Organizatorzy już dziś zapraszają…


 bigos_2.jpgbigos_3.jpg

 bigos_6.jpgbigos_5.jpg

Powrót